2 generace a jeden kufřík

 

Čerstvě narození a ti, co už hodně pamatují. Opuštěná miminka a senioři v domovech. I když se na první pohled zdá, že toho moc společného nemají – mají toho společného docela dost. Minimálně to, že zůstali sami – jedni na začátku, druzí na konci svého života. Díky projektu Život v kufříku získávají všichni, a to hlavně naději pro svou minulost, současnost i budoucnost.

Ale jak se to s tou minulostí, současností a budoucností vlastně má? Cílem projektu Život v kufříku je vybavit opuštěná miminka kufříkem s osobními věcmi a vzpomínkami. Kufříky zpravidla obsahují fotoalbum, které připravují již sestřičky v porodnici, porodní náramek, otisk ručiček, lahvičku, dudlík, ale také ručně háčkované čepičky, svetříky a hračky. Je totiž smutnou skutečností, že většina dětí, které se z porodnic dostávají do kojeneckých ústavů či náhradních rodin, nemají ze svých prvních dnů, týdnů či měsíců života vůbec nic. Nemají žádnou památku, která by jim připomínala, že v těch těžkých chvílích po opuštění rodiči tu přeci jen byli lidé, kterým na nich záleželo, kteří jim věnovali svou lásku, čas a pozornost, kterým záleželo na tom, aby žádná část jejich života nezůstala zapomenuta. Teprve na základě pochopení své minulosti mohou totiž opuštěné dětí stavět svou budoucnost a jednou si odpovědět na zásadní otázky jako: „Kdo jsem a odkud přicházím?“, „Záleží na mě někomu?“, „Je dobře, že tu jsem?“.

Stejně palčivé jsou otázky po smyslu života a jeho naplnění i pro mnoho seniorů. Ti často zůstávají v sociální izolaci, ať již ve svých domácnostech nebo v domovech pro seniory a současnost a budoucnost se jim jeví jako neveselá a beze smyslu.

Projekt Život v kufříku aktivním seniorům nabízí možnost cítit se potřebný prostřednictvím pomoci druhým. Aktivní senioři (v případě Života v kufříku tedy spíše seniorky) ručně pletou a háčkují miminkovské čepičky, svetříky, dupačky a hračky, které pak v rámci kufříků putují opuštěným miminkům. Seniorky či handicapované obyvatelky domovů pro seniory či domů s pečovatelskou službou při ručních pracích procvičují jemnou motoriku, oživují vzpomínky (kdy se naučily plést a háčkovat, co kdy komu upletly a uháčkovaly), vzájemně se scházejí, radí si a inspirují se. Ale je toho mnohem víc, co může seniorům tento projekt poskytnout – s pocitem užitečnosti, altruismem a zapojením do komunitního života dle mnoha současných studií souvisí vedle psychické pohody i fyzické zdraví a dlouhověkost.

Tuto teorii si v praxi ověřili i v Domě s pečovatelskou službou Bystřice. Vedoucí zařízení paní Monika Kovářová na otázku, v čem vidí přínos projektu, odpovídá: „Našim klientkám tenhle projekt dělá hlavně dobře na srdíčku – cítí se prostě potřebné a užitečné. Při háčkování a pletení se klientky scházejí, povídají si, procvičují jemnou motoriku, vyměňují si vzory výrobků, čímž cvičí i paměť. Projekt tak pro nás není jen o tom, že něco můžeme dát, ale hlavně díky němu hodně získáváme“.

Protože projekt 2generace usiluje o smysluplné propojování dětí a seniorů, Životu v kufříku fandíme a podporujeme ho. Naše spolupráce s Životem v kufříku spočívá v představení jeho aktivit seniorům a zařízením, které jsou zapojené do projektu 2generace, a následným přispěním ručně zhotovenými výrobky do kufříků.

Více informací naleznete zde: www.nflavida.org/projekt-zivot-v-kufriku