Aktivity pro naše dobrovolníky – kdo se nezalekne onlinu, má o program postaráno

Zatímco příslušníci mladší generace využívají již od jara moderních technologií k tomu, aby jim nahradily alespoň do jisté míry setkávání s rodinou, přáteli a známými, pro ty dříve narozené zůstává „online svět“ v řadě případů velmi vzdáleným místem, které v nich vyvolává spíše obavu.

Vzhledem k aktuální situaci nám ale ani v rámci projektu 2generace nezbylo nic jiného, než se do online aktivit pustit a řada seniorů naštěstí brzy překonala obavy a nabízených aktivit se pravidelně účastní.

Aneb, jak se dozvíte z videoklipu, když offline nejde, i ONLINE JE FAJN:

V rámci projektu 2generace bylo v průběhu podzimu možné se zúčastnit dvou aktivit – jednak setkávání s Denisou Zábranskou, které bylo zaměřené na téma štěstí (což se v aktuální situaci určitě hodí probrat)  a jednak hodiny anglické konverzace s Kateřinou Karbanovou.

Denisa a spoluobjevitelé

Setkávání s Denisou Zábranskou probíhalo v rámci uceleného cyklu sedmi přednášek:

5.11. – Příležitosti a výzvy současného stavu

12.11. – Co se mi letos podařilo? Čeho si cením?

19.11. – Vztahy, aneb mám rád když…?

26.11. – Co činí mé vztahy úspěšné? Co mají lidé rádi?

3.12. – Jak se máme? Kam plujeme dále? 

10.12. – Nejkrásnější dárek?

17.12. – Vánoční speciál 🙂

Setkání byla částečně vedena formou přednášky lektorky, ale především se jednalo o povídání zúčastněných osob, přemýšlení a sdílení myšlenek, zážitků a otázek.

Se kterým člověkem, byste se chtěli přestěhovat na pustý ostrov a proč? Čím jste naposledy udělali někomu radost? Kdy se Vám v poslední době vyplatilo do něčeho investovat svůj čas? Tyto a podobné otázky kladla lektorka účastníkům a ti tak prozkoumali světlé a stinné stránky vděčnosti, pokusili se zodpovědět si otázky, co je pro ně důležité a jak chtějí trávit svůj volný čas.

Některá setkání byla zahájena krátkou relaxací a koncentrací na dech, která pomohla seniorům se zastavit a zbavit se stresu.

Setkávání online pomáhalo seniorům alespoň částečně překonat sociální izolaci způsobenou pandemií.

Anglická konverzace

Lekce anglické konverzace nejen pro čtecí babičky a dědečky probíhaly od listopadu do Vánoc každé úterý. Zpočátku se účastnilo seniorů méně, později jich více našlo odvahu.

Konverzace probíhaly prostřednictvím programu Skype pod vedením Kateřiny Karbanové a dobrovolnice Marty (76 let), která žila dlouhá léta v Anglii.