Příručka mezigeneračního setkávání zveřejněna

Co je cílem mezigeneračních setkávání? Je to ta chvíle, kdy si mladý člověk a starší dospělý poprvé uvědomí, že ten druhý, který byl kdysi úplně cizí, je nyní pro ně důležitý, že na tomto vztahu záleží. Potom už vše plyne samo. Takové vztahy však nevzniknou jen tak, vyžadují čas, delší dobu a pečlivé plánování. Asi nejtěžší část je: Jak vůbec začít? Jak propojit děti a seniory?

Tuto otázku jsme si kladli při přípravě projektu 2generace a znovu při jeho realizaci během let 2019 – 2021. Naše zkušenosti a osvědčené tipy jsme dali dohromady do této publikace. Jejím cílem je poskytnout příklady aktivit pro společné trávení času dětí a seniorů.

V projektu 2generace (Podpora seniorů prostřednictvím mezigeneračních aktivit) jsme se zaměřili na dvě různé situace – první z nich je setkávání dětí ze školky či jeslí se seniory v pobytových zařízeních, druhou je setkávání seniorů – jednotlivců s předškolními dětmi ve školce či jeslích.

Manuál je tedy určen sociálním pracovníkům v domovech pro seniory a neziskovým organizacím pracujícím se seniory na straně jedné a školkám a dalším předškolním zařízením potažmo přijímajícím organizacím obecně na straně druhé.

Během projektu jsme si ověřili, že mezigenerační setkání prospějí všem, kteří se jich účastní, a k tomu, abychom si navzájem udělali radost, stačí leckdy opravdu málo.

Nejdůležitější je nebát se a pustit se do toho. Doufáme, že Vám v tom tato publikace pomůže.

Za tým projektu

Ing. Štěpánka Mašlárová

Kateřina Karbanová

Bc. Jana Šrámková

Stáhnout příručku můžete kliknutím na obrázek.