Setkávání na dálku: jak funguje spolupráce v době koronavirové

Koronavirová epidemie a vyhlášení nouzového stavu zastavily téměr všechno dění v České republice. Vzhledem k tomu, že projekt 2generace cílí na tu nejzranitelnější cílovou skupinu, kterou jsou senioři, přestaly také naše aktivity.

Návštěvy dětí v domovech pro seniory jsou od března nemyslitelné. Přes tuto nepříznivou situaci (a nebo právě kvůli ní) se Domov pro seniory Chodov a  MŠ Chytrá Sovička domluvily v květnu na další spolupráci, kterou byla společná, ačkoli oddělená výroba hmyzích domečků.

Při výrobě domečků si děti a senioři procvičovaly jemnou motoriku. Domečky vyrobené od dětí putovaly za seniory a naopak domečky vyrobené od seniorů putovaly za dětmi. Spolu s domečky přišla i zpráva: „Myslíme na vás, i když se nemůžeme sejít.“
Děti a senioři se dozvěděli, pro koho jsou domečky důležité. Například slouží pro včely samotářky, berušky, škvory a mnoho dalších hmyzích druhů.  Ty Vám mohou být užiteční na zahrádce při opylování ovocných stromů nebo při regulaci škůdců.

Návod na výrobu hmyzího domečku

Potřebujeme:

  • dřevěná krabička
  • kartonový papír
  • šišky
  • svázané větvičky
  • suché listí
  • kůra
Postup:

Připravíme si dřevěnou krabičku, kterou postupně vyplníme: šiškami, svázanými větvičkami, kůrou, kartonovým papírem, který můžeme proděravět a na závěr vyplníme listím. Důležité jsou meziprostory a chodbičky v jednotlivých výplních, ve kterých si může hmyz vytvořit úkryt!

A máte hotovo! Teď už stačí hmyzí domeček zavěsit nebo postavit směrem na jih na místo chráněné před větrem.