Vývoj a výchova dítěte v předškolním období: dítě je potřeba nejdřív odšpuntovat

Dne 3.března  k nám poprvé zavítala psycholožka PhDr. Ilona Špaňhelová, která patří k předním odborníků v dětské psychologii. Tématem bylo Vývoj a výchova dítěte v předškolním období.

Naši senioři se seznámili se základními pojmy: Co je předškolní dítě? Co dítě už všechno umí, na co si dát pozor, jak ho usměrnit nebo jak ho vést.

Zacházení s emocemi

Jedním z témat, které psycholožka otevřela, bylo téma emocí u malých dětí. Vše vysvětlovala velmi názorně a uváděla příklady ze života.

„Každé dítě funguje jako spojené nádoby. Na vrcholu spojených nádob  jsou moje emoce, pocity

/city a  můj rozum. Když jsme v pohodě, tak jako by tekutina v těchto spojených nádobách je v rovnováze, čili nic se neděje. Naopak, když emoce mi vyleze nahoru to znamená, že jsem obrovsky šťastný, smutný a nebo obrovsky vzteklý. Tady v tento moment musí dojít k odšpuntování.“ Co to poodl Špaňhelové v praxi znamená?

Neřešme hned s dítětem proč mu někdo sebral hračku, ale prvotně pokud můžeme, pomůžeme mu vypustit emoci – zkusme například nejdříve dítě pohladit. Až když emoce opadne, ta

k teprve teď je vhodná chvíle na otázku: Proč ti to sebral? Co se stalo?

Po semináři „Co jsou dnešní děti zač“ bylo toto již druhé setkání na téma psychologie a výchovy dětí. Seniorům se bude hodit nejen při hlídání vlastních vnoučat, ale také při docházení do školek jako čtecí babičky/dědečci.