Jak se potkávat na dálku? Dárky pomáhají udržet vzájemné kontakty mezi seniory a dětmi.

Projekt 2generace své aktivity nepřerušil ani v druhé vlně pandemie, kdy jsou možnosti k setkávání opět omezeny.

Kontakty, které navázaly děti z mateřských školek a domovy pro seniory, se obě strany snaží udržet alespoň na dálku. „Děti v naší mateřské školce určitě na „naše babičky a dědečky“ nezapomněly,“ říká Dagmar Trčková, ředitelka MŠ Podbělohorská. „Ve třídách jsme vyráběli drobné dárečky pro seniory a na oplátku jsme dostali pozdravy a vlastnoruční výrobky od seniorů pro naše děti. Máme radost z toho, že i malé děti ve školkovém věku dokáží vyrobit něco, co seniorům udělá radost – v listopadu jsme vyráběli s dětmi jehelníčky, v prosinci zase keramické medailonky, které babičky a dědečkové z domova Senecura Klamovka dostanou pod stromeček,“ dodává. Ačkoli nemůže z bezpečnostních důvodů probíhat setkávání, obě skupiny zůstávají v kontaktu alespoň tímto způsobem.

Také v domě Klamovka senioři vyráběli, a to na oplátku dárky pro děti. Během září se jednalo o figurky z papíru s podzimní tématikou, v říjnu vyrobily babičky (přece jenom kreativita babiček je větší, než dědečků) keramické přívěsky, v listopadu zase panáčky z listí a v prosinci už ozdoby ze šišek.

„Klienti domova vyrobili opravdu povedené keramické přívěsky, které lze použít i jako závěsný difuzér když se nakape na zadní stranu par kapek eterického oleje,“ chlubí se šikovností seniorů aktivizační pracovnice Markéta. Senioři vzpomínali na setkání s dětmi na začátku roku a těší se, že se zase brzy uvidí.

Aktivity projektu 2generace probíhají  také v dalších domovech – v Domově pro seniory Chodov vyráběli klienti také šperky a nezapomněli ani na tradiční vánoční přání pro děti z MŠ Sovička.

„Senioři, a zvláště ti, kteří žijí v pobytových zařízeních, jsou pandemií COVID nejvíce ohroženou skupinou. Nejedná se přitom zdaleka jenom o zdravotní rizika – velmi závažné dopady na ně má omezení návštěv,“ řiká Štěpánka Mašlárová z projektu 2generace. To, že nemohou na návštěvu přijít děti, je jenom kapkou v moři. Seniory trápí především nemožnost potkávat se se svou rodinou. Alespoň prostřednictvím kreativních aktivit se pokoušíme přivést je na jiné myšlenky.

Domov Sue Ryder a Jesle Little Heroes

Klienti domova pro seniory Sue Ryder vyráběli pro své malé kamarády z Jeslí Little Heroes ptáčky za pomoci provázku a později také dárky s podzimními motivy – haloweenská strašidla a podzimní stromy. I malí hrdinové z podolských jesliček dostanou od seniorů vánoční přání.

 

 

 

Zpracovala: Štěpánka Mašlárová, Family and Job, z. s.