KONALO SE: Aktuální trendy ve výchově – jaké jsou a jak je vnímá starší generace?

Proč se dnešní rodiče vyhýbají cukru a obouvají děti do beztvaré obuvi? Proč maminky kojí tak dlouho? Proč nenastavují hranice a mluví s dětmi jinak, než jsme možná zvyklí? Na tyto a další aktuální otázky k současné výchově odpověděla Mgr. Kateřina Trávníčková, zakladatelka Školičky Šídlo a lektorka emoční inteligence v rámci online přednášky, kterou jsme zorganizovali v rámci projektu 2generace ve spolupráci s Právě teď o.p.s. Přednáška byla určena všem prarodičům, kteří chtějí pochopit současnou generaci rodičů.

Příčiny vzniku neshod mezi generacemi

Lektorka v úvodu semináře uvedla několik příčin, které vedou k neshodám ve výchově dětí, jelikož současní rodiče a prarodiče často pohlíží na výchovu odlišně. Neshody mezi dvěma generacemi jsou především ovlivněny mírou otevřenosti obou stran a mírou ochoty respektovat názor druhého. Mezi generace zásadně vstupuje také přemíra informací z internetu a sociálních sítí a je téměř nemožné kriticky vyhodnotit tyto informace a určit, jaké je to nejlepší a nejsprávnější řešení.

Co řeší dnešní rodiče a co dělají jinak?

V rámci semináře se účastnice seznámily s 22 současnými trendy ve výchově dětí a získaly odpovědi na otázky, které si kladou mnozí prarodiče. Proč nosí děti v šátku či nosítku? Protože to dítě uklidňuje a méně pláče. Proč spí děti s rodiči v jedné posteli? Je to pro komfort maminky při kojení a celkově to podporuje vztah mezi rodiči a dětmi.

Dnešní rodiče také dávají do popředí zájmu uznávání emocí dítěte a nebagatelizují jejich pocity. Jedním z trendů je také beztvará obuv (barefoot), dále minimalizace množství hraček, konkrétně mířené pochvaly, vyhýbání se cukru, kterého je dnes v potravinách přemíra, nebo prodlužování doby nástupu na nočník.

Jdou zkušenosti prarodičů stranou?

Na závěr semináře proběhla diskuze mezi lektorkou a účastnicemi. Z komentářů účastnic vyplynulo, že by byly rády, kdyby mohly více sdílet své zkušenosti z výchovy dětí s mladší generací. Sdílet ty zkušenosti, které ony získaly a nabraly nejen během výchovy svých dětí, ale za celý život. Účastnice se snaží držet krok s dobou, souzní se všemi trendy, které byly v přednášce uvedeny, snaží se chápat jednání mladší generace při výchově dětí a souhlasí, že je potřeba respektovat názor rodičů.

V případě zájmu o záznam z webináře nám napište na stepanka.maslarova@gmail.com.

Vzhledem k zájmu, který téma vyvolalo u seniorů, ale také u mladší generace, jsme připravili pokračování, které se bude konat 1. března 2021 od 17 hodin opět na platformě Zoom.